MYCIE MASZYN BUDOWLANYCH

Czyste i zadbane maszyny budowlane to nie tylko gwarancja niezawodnej pracy, ale także wizytówka firmy świadczącej usługi koparkami, spycharkami, walcami innym specjalistycznym sprzętem. Jak powinny wyglądać regularne zabiegi pielęgnacyjne? Dowiedz się, jak zaplanować mycie i czyszczenie maszyn budowlanych krok po kroku. Poznaj nowoczesne metody, które pozwalają zyskać najlepsze efekty.

Dlaczego potrzebne jest regularne czyszczenie maszyn budowlanych?

Ciężkie maszyny budowlane wykorzystywane są do przygotowywania gruntu pod budowę obiektów, dróg i autostrad, parkingów, chodników oraz innych obiektów. Za ich pomocą wykopuje się rowy, zbiorniki wodne (np. stawy), fundamenty, wyrównuje i zagęszcza grunt pod asfalt, beton, kostkę brukową lub inne podłoże utwardzone. Najpopularniejsze są koparki, ładowarki łyżkowe, koparko-ładowarki, ale równie często wykorzystuje się sprzęt do płaskiego odspajania gruntu (równiarki, zrywarki, zgarniarki, spycharki) oraz zagęszczania gruntu (walce drogowe, zagęszczarki, ubijaki i ubijarki).

Wszystkie te maszyny pracują w ciężkich i specyficznych warunkach, dlatego na ich karoserii oraz licznych elementach roboczych może zbierać się zaschnięte błoto, glina, beton, pył i kurz. Czasami na sprzęcie pozostają także plamy z asfaltu, oleju czy smaru. Wszystkie te zabrudzenia są bardzo trudne do usunięcia. Regularne czyszczenie maszyn jest jednak konieczne nie tylko ze względu na to, aby zachować ich estetykę. Zaschnięte pozostałości ziemi, beton i inne zabrudzenia na elementach roboczych (np. łyżkach ładowarek i koparek) mogą obniżać sprawność sprzętu i doprowadzić z czasem do jego uszkodzenia. Mycie maszyn pozwala uniknąć nie tylko usterek mechanicznych, ale i rdzewienia karoserii oraz odprysków farby. Najczęściej wykonywane jest przed garażowaniem na zimę oraz przygotowaniem sprzętu na sprzedaż.

Niezbędne jest:

  • mycie karoserii,
  • czyszczenie elementów roboczych,
  • czyszczenie wnętrza kabiny (pranie tapicerki, czyszczenie podłogi, usuwanie zabrudzeń z deski rozdzielczej itp.).

mycie maszyn budowlanych

 

Mycie i czyszczenie maszyn przemysłowych – jakie metody najczęściej się stosuje?

Maszyny budowlane mają duże gabaryty, dlatego doprowadzenie ich do idealnej czystości wymaga wykorzystania profesjonalnego sprzętu, dobrze dobranych środków oraz fachowej wiedzy. Mycie maszyn najlepiej zlecić profesjonalnym firmom, które specjalizują się w czyszczeniu pojazdów i sprzętu ciężkiego.

Czyszczenie ciśnieniowe

Profesjonalne czyszczenie ciśnieniowe polega na wykorzystaniu do mycia specjalnych myjek ciśnieniowych, które posiadają dysze wypuszczające wodę z odpowiednio wysoką mocą. Obecnie dostępne są myjki elektryczne, spalinowe i akumulatorowe. Te dwie ostatnie są mobilne, dlatego pozwalają na skuteczne mycie maszyn budowlanych na firmowych parkingach czy bezpośrednio na placach budowy.

Warto dobierać myjki wysokociśnieniowe wyposażone w pompę z wydatkiem wody minimum 1000 l/h. Do trudnodostępnych miejsc pozwoli dotrzeć dysza obrotowa, a do spłukiwania rozmiękczonych zabrudzeń idealna będzie dysza płaska 25 stopni. Czyszczenie ciśnieniowe zimną wodą pozwala spłukać z karoserii kurz, piasek czy błoto. Myjki z opcją podgrzewania wody będą idealne do doczyszczania silników oraz usuwania większych zanieczyszczeń (np. smaru czy zaschniętego betonu).

Czyszczenie maszyn suchym lodem

Profesjonalne czyszczenie maszyn suchym lodem to nowoczesna technologia, która doskonale sprawdzi się do usunięcia zamieszczeń zarówno z odporniejszej karoserii, jak i delikatnych powierzchni (np. instalacji elektrycznych, silników). Do mycia wykorzystuje się urządzenia, które zamieniają silnie skompresowane powietrze w granulki lodu o temperaturze przekraczającej -70 stopni C i generują je na czyszczoną powierzchnię z bardzo dużą szybkością (nawet do ponad 500 km/h). Zastosowanie suchego lodu to bezinwazyjna metoda na mycie maszyn budowlanych, która pozwala uniknąć stosowania czyszczących środków chemicznych. Suchy lód sprawnie usuwa m.in. zaschnięty cement, beton czy błoto zarówno z zewnątrz maszyny, jak i z napędu oraz gąsienic.

Czyszczenie maszyn parą wodną

Skuteczną metodą mycia maszyn budowlanych jest wykorzystanie myjek generujących parę wodną. Czyszczenie ciśnieniowe parownicą to bezpieczna dla środowiska technika, która nie wykorzystuje chemii, ale gorącą parę wodną. Para z dużą szybkością wydobywa się z kotła, przechodzi przez wąż parowy i uderza z wysoką siłą w powierzchnię. Można ustawiać siłę uderzenia (minimalna, średnia, maksymalna) oraz dodatkowo ją zmniejszać odsuwając się z pistoletem parowym na dalszą odległość. Technika parowa dobrze sprawdzi się do mycia karoserii oraz elementów roboczych wszystkich maszyn budowlanych.

mycie maszyn

czyszczenie ciśnieniowe