Jak wyczyścić kostkę brukową?

Kostka brukowa to popularny budulec wykorzystywany do pokrycia ścieżek ogrodowych, podjazdów i innych przestrzeni przed domem i nie tylko. Niestety, jak wszystko inne, również kostka ulega zabrudzeniom. Plamy i naloty nie dość, że psują efekt wizualny aranżacji, to wpływają niekorzystnie na żywotność kostki. Do usunięcia uporczywych plam może okazać się konieczne profesjonalne czyszczenie kostki brukowej. Nie zawsze jednak jest taka potrzeba. Do codziennej pielęgnacji wystarczy wiedza, czym czyścić kostkę brukową domowym sposobem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat czyszczenia kostki brukowej oraz znaleźć informacje dotyczące częstotliwości mycia różnych rodzajów zabrudzeń? Czytaj dalej i przekonaj się, że utrzymanie w czystości powierzchni z kostki brukowej to gwarancja jej długoletniego użytkowania.

Kostka brukowa – jak czyścić różne rodzaje zabrudzeń?

Firmy zajmujące się czyszczeniem powierzchni wyposażone są w specjalne urządzenia jak np. profesjonalna maszyna do czyszczenia kostki brukowej. Z niewielkimi zabrudzeniami można sobie jednak poradzić samemu. Jak czyścić kostkę brukową samodzielnie? Oto nasze porady.

Czym wyczyścić kostkę brukową z mchu?

Można tego dokonać w dwojaki sposób. Pierwszy to szczotka do szorowania. Przy jej pomocy usuniesz większość porostów i chwastów, które zagnieździły się w szczelinach pomiędzy kostkami. Uzupełnieniem tego jest użycie roztworu octu z wodą w proporcji 2:1. Ocet nie odbarwia kostki i nie oddziałuje na glebę tak, jak detergenty.

Czyszczenie kostki brukowej z cementu

Najlepiej usunąć takie zabrudzenia, gdy są jeszcze świeże. Wówczas cement wystarczy zebrać a całą powierzchnię zmyć wodą z myjki ciśnieniowej. Jeśli zanieczyszczenie cementem, zaprawą lub farbą jest stare, powierzchnię trzeba odnowić, wykorzystując piaskowanie lub szlifowanie kostki. Trzeba jednak pamiętać, że szlifowaniu należy poddać całą powierzchnię, a nie tylko zabrudzone miejsce.

Jak umyć kostkę brukową z oleju silnikowego?

Jaki środek do czyszczenia kostki brukowej będzie najlepszy w przypadku plamy oleju? Tłuste ślady należy potraktować środkiem, mającym silne właściwości odtłuszczające. W tej roli sprawdzi się płyn do naczyń. Przygotuj roztwór wody z detergentem w proporcji 3:1 i dokładnie umyj nim całą powierzchnię. Po kilkudziesięciu minutach obficie spłucz czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia. Jeśli oleju jest dużo, na samym początku posyp plamę piaskiem, który wchłonie jego nadmiar. Dopiero po usunięciu piasku przystąp do mycia kostki brukowej.

Czyszczenie kostki brukowej – jak często i kiedy to robić?

Dobrą praktyką jest czyszczenie kostki brukowej 3 razy w roku. Najlepiej robić to przed sezonem letnim, w trakcie jego trwania oraz po zakończeniu.

Czyszczenie i konserwacja kostki brukowej obejmuje również działania pielęgnacyjne przeprowadzane o każdej porze roku.

  • Wiosna – to dobry moment na to, by usunąć naloty będące skutkiem wilgoci (np. z topniejącego śniegu). Jak wyczyścić osad? Pomocne będzie mycie ciśnieniowe kostki brukowej.
  • Lato – w tym okresie należy zlikwidować mech i chwasty pojawiające się w szczelinach pomiędzy kostkami.
  • Jesień – jest to czas konserwacji i zabezpieczania kostki brukowej przed nadchodzącą zimą. W tym momencie dobrze jest zaimpregnować kostkę. Trzeba też pamiętać o regularnym zamiataniu nawierzchni. Pozwoli to usunąć mokry piasek i resztki organiczne (np. liście), które rozkładając się, mogłyby doprowadzić do pojawienia się nieestetycznych odbarwień.
  • Zima – zadbaj o to, by powierzchnia w miarę możliwości była odśnieżana. Co ważne, w przypadku kostki brukowej, należy unikać posypywania solą. Sól działa niszcząco na beton, może więc osłabiać kostkę i pozostawiać białe naloty. Bardziej odporny na sól jest granit, lecz ten z kolei matowieje. Zimą najlepiej posypywać powierzchnię kostki piaskiem.

Czyszczenie i konserwacja kostki brukowej – dlaczego warto?

Mycie kostki brukowej myjką ciśnieniową należy przeprowadzać regularnie. Warto wykorzystać domowe środki lub dedykowane preparaty do czyszczenia kostki brukowej. Dlaczego jednak jest to tak ważne? Co tak naprawdę zyskasz, dbając o czystość kostki?

Oto korzyści z okresowego czyszczenia kostki brukowej i jej impregnacji:

  • Utrzymanie estetyki nawierzchni od dnia jej ułożenia.
  • Przedłużenie trwałości nawierzchni poprzez zabezpieczenie jej przed wnikaniem wgłąb wody i zanieczyszczeń.
  • Sprawienie, że w przyszłości mycie kostki brukowej będzie dużo łatwiejsze.

 

likwidacja oznakowania poziomowego wodą - usuwanie linii