JAK USUNĄĆ STARE POWŁOKI MALARSKIE?

Nakładanie nowej farby bezpośrednio na starą powłokę może doprowadzić do reakcji chemicznej pomiędzy poszczególnymi warstwami. Efektem jest łuszczenie się, odpryski oraz osłabienie właściwości wykonanego podłoża. Bardzo ważne jest, aby malowana powierzchnia była idealnie wyczyszczona, odtłuszczona i wyrównana. Dzięki temu zyska dobrą przyczepność, a nałożona powłoka będzie trwała i estetyczna. Jak usunąć starą warstwę farby? Objaśniamy! Przeczytaj i poznaj metody najczęściej stosowane do usuwania linii poziomych oraz innych oznakowań w halach przemysłowych, zewnętrznych parkingach i drogach.

Jak usunąć starą warstwę farby? Poznaj podstawowe metody.

Do usuwania starych powłok malarskich można wykorzystać narzędzia mechaniczne, środki chemiczne lub urządzenia do rozpylania wody pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Metoda mechaniczna

Są to wszystkie techniki, których celem jest mechaniczne zdarcie farby z pokrytego nią podłoża. Usuwanie starych powłok malarskich najczęściej odbywa się za pomocą szlifierek, frezarek bądź śrutownic. Jest to metoda inwazyjna, która może poważnie uszkodzić wierzchnią warstwę nawierzchni. Dlatego też najczęściej wykorzystuje się ją na drogach czy zewnętrznych parkingach przy halach magazynowych, produkcyjnych lub przemysłowych wtedy, gdy inne rozwiązania zawodzą.

Aby maksymalnie zminimalizować ryzyko uszkodzeń podkładu podczas szlifowania, należy dobrać wysokiej jakości szlifierkę. Powinien ją obsługiwać wykwalifikowany operator. Mniejsze narzędzia tego typu pozwalają sprawnie zdejmować farby drogowe i termoplasty oraz wygładzać nierówne powierzchnie. Chcesz usunąć żywice epoksydowe, wykonać frezowanie lub rowkowanie? Wybierz urządzenie o większej mocy, które pozwala zyskać szybkość usuwania powłok nawet do 195 m2/h.

Metoda chemiczna

Do usuwania farby z posadzek przemysłowych żywicznych lub betonowych należy zastosować środek chemiczny dobrany do rodzaju nawierzchni. Jak usunąć stare powłoki malarskie z wykorzystaniem metody chemicznej? Należy ręcznie lub maszynowo nałożyć na nie środek chemiczny. Ten zostanie wchłonięty przez powłokę i rozluźni jej strukturę oraz odciągnie farbę od podłoża. Kolejnym krokiem jest ręczne zebranie starej farby do szczelnych pojemników i ich utylizacja. Jest to precyzyjna metoda, która pozwala m.in. na sprawne usuwanie punktowe powłok lakierniczych i farb. Technika ta nie ingeruje w strukturę samej posadzki i nie uszkadza jej nawierzchni, dlatego doskonale sprawdzi się np. w wynajmowanym magazynie czy hali przemysłowej.

Metoda wodna

Pozwala na usuwanie starych powłok malarskich z asfaltu lub betonu zacieranego na ostro. Wykorzystuje się tutaj wodę rozpylaną na powierzchnię pod bardzo wysokim ciśnieniem – nawet do 2 500 bar. Technika ta jest często stosowana w czasie pracy na parkingowej kostce betonowej. Jest ona neutralna dla środowiska, ponieważ czynnikiem roboczym jest czysta woda (bez żadnych dodatków chemicznych). Brak wykorzystania dodatkowych materiałów ściernych gwarantuje bezpieczeństwo nawierzchni i nie naraża jej struktury na uszkodzenia.

Piaskowanie

Poszukujesz metody, która dobrze sprawdzi się w pomieszczeniu, gdzie woda pod wysokim ciśnieniem mogłaby narobić szkód? Zastanawiasz się, jak usunąć stare powłoki malarskie, aby nie ingerować w podłoże za pomocą szlifierki oraz nie używać środków chemicznych? Alternatywą jest piaskowanie, czyli technika polegająca na rozpylaniu pod niskim ciśnieniem minimalnej ilości wody zmieszanej z materiałem ściernym.

Jak usunąć stare powłoki malarskie? Dopasuj metodę do materiału i nawierzchni

Metodę usuwania starych powłok malarskich zawsze należy dobrać stosownie do zastosowania – rodzaju nawierzchni, struktury, techniki malowania i wybranej farby oraz stopnia jej wniknięcia w podłoże:

  • magazyny i hale produkcyjne, zamknięte parkingi – najczęściej funkcję posadzki pełni tutaj beton zacierany na gładko i  utwardzany powierzchniowo. Jak usunąć starą farbę z takiej powierzchni? Najlepsze będą metody chemiczne. Przy posadzkach epoksydowych należy dobrać środek, który nie uszkodzi posadzki, a będzie rozpuszczał oznakowanie,
  • parkingi zewnętrzne i drogi (oznakowania cienkowarstwowe i grubowarstwowe na asfalcie oraz betonie) – dobrze sprawdzi się tutaj wodne usuwanie starych powłok malarskich. Można zastosować także szlifowanie, ale jest to metoda ingerująca w strukturę podłoża.

Potrzebujesz fachowej pomocy? Nasza firma doskonale wie, jak usuwać stare powłoki malarskie z różnych nawierzchni, posiada specjalistyczny sprzęt i bogate doświadczenie w branży. Sprawdź szczegóły oferty!

 

jak usunąć stare powłoki malarskie

usuwanie powłok lakierniczych