JAK USUNĄĆ GRAFFITI Z ELEWACJI?

Domy mieszkalne, budynki gospodarcze, wagony kolejowe, obiekty użyteczności publicznej i inne powierzchnie znajdujące się w ogólnodostępnej przestrzeni. Wszystkie one regularnie padają ofiarą aktów wandalizmu. Pozostawione przez grafficiarzy szpecące bohomazy negatywnie wpływają na estetykę, w niektórych przypadkach stwarzają też realne zagrożenie (np. zamalowane znaki drogowe). Zniszczenie mienia przez domorosłego „artystę” nie jest jednak ostateczne. Istnieje bowiem wiele skutecznych metod pozwalających na szybkie przywrócenie zdewastowanej powierzchni do pierwotnego stanu. Jeśli zastanawiasz się jak usunąć graffiti, wszystkie informacje znajdziesz poniżej.

Usuwanie graffiti – co warto wiedzieć?

Szukając najlepszej metody walki z uliczną twórczością, należy przeanalizować dwie zasadnicze kwestie.

 1. Rodzaj podłoża.
 2. Rodzaj farby naniesionej na zniszczoną powierzchnię.

Graffiti może zostać umieszczone praktycznie wszędzie, a to, z jaką powierzchnią mamy do czynienia ma kluczowe znaczenie w doborze właściwej metody usuwania farby. Każde podłoże wymaga nieco innej techniki. Inaczej więc odnowimy powierzchnię ceglaną, drewnianą, szklaną, czy metalową.

Kolejna kwestia, czyli farba to również coś, na co trzeba zwrócić uwagę, nierzadko jest to bowiem marker lub pasta do butów, a nie profesjonalna farba w sprayu.

Zastanawiając się jak usunąć graffiti, należy pamiętać o jednej kluczowej kwestii. Czas ma znaczenie. Im dłużej rysunek pozostanie na elewacji, tym trudniej będzie go usunąć.

jak usunąć graffiti z tynku?

Jak usunąć graffiti z tynku?

Elewacja pokryta tynkiem może zostać oczyszczona poprzez zamalowanie i użycie środków chemicznych. Najczęściej polecaną i najskuteczniejszą w tym przypadku techniką jest zamalowanie napisów warstwą dobrze kryjącej farby. Jest to metoda stosunkowo łatwa i z pewnością bardzo tania.

Duża siła krycia farby jest wymagana, ponieważ graffiti ma tendencje do wyłaniania się. Jeśli ściana ma zostać odmalowana w całości, kolor nie ma znaczenia, jeżeli jednak zamalowany będzie tylko napis, wówczas trzeba zadbać o właściwy dobór odcienia tak, by nie wyróżniał się on zbytnio od pierwotnego koloru ściany. Na elewacji musimy namalować szeroki poziomy pas do wysokości nieco powyżej graffiti.

Przystępując do pracy upewnijmy się, że powierzchnia jest:

 • matowa,
 • czysta,
 • sucha,
 • wolna od uszkodzeń (bez wgłębień, pęknięć itp.).

Jak usunąć graffiti z cegły?

Malunki z ceglanej elewacji usunąć można przy użyciu czyszczenia chemicznego lub ciśnieniowego. W przypadku chemikaliów kolejnym etapem jest zastosowanie materiałów ściernych, które pozwolą ostatecznie pozbyć się zmiękczonej warstwy farby.

Decydując się na czyszczenie ciśnieniowe, zwróćmy szczególną uwagę na właściwy dobór sprzętu. Skuteczność tej techniki jest bowiem uzależniona m.in. od kształtu dyszy. Ostateczna decyzja powinna być zatem kompromisem pomiędzy ryzykiem uszkodzenia powierzchni a dokładnością usuwania farby. Z uwagi na złożoność procesu, zadanie to lepiej powierzyć profesjonalnej firmie dysponującej wiedzą, sprzętem i doświadczeniem.

jak usunąć graffiti?

Usuwanie graffiti z metalu

Do powierzchni metalowych użyć można jednej spośród wielu dostępnych technik. Może to być:

 • zamalowanie,
 • usuwanie graffiti metodą ciśnieniową,
 • środek chemiczny w połączeniu z szorowaniem papierem ściernym lub szczotką drucianą.

Pamiętajmy, że chemikalia wykorzystywane przy usuwaniu graffiti to często substancje na bazie octanów i estrów glikolowych lub chlorowanych węglowodorów. Są to również rozpuszczalniki. Jako substancje toksyczne, środki takie nigdy nie powinny trafić do kanalizacji.

Jak usunąć graffiti z drewna?

W przypadku drewna zastosować można jedną z następujących metod:

 • zamalowanie,
 • czyszczenie ciśnieniowe (niskie ciśnienie),
 • usuwanie graffiti spirytusem mineralnym.

Decydując się na spirytus, należy pamiętać, że mam on zastosowanie tylko w przypadku drewna niewystawionego na czynniki atmosferyczne.

Usuwanie graffiti ze szkła

Zależnie od rodzaju użytej farby, szkło można doprowadzić do pierwotnego stanu przy pomocy chemicznego rozcieńczalnika lub metodą mechaniczną – zdrapując farbę ze szklanej powierzchni ostrzem. W tym przypadku nie ma zastosowania usuwanie graffiti metodą ciśnieniową. Technika ta mogłaby uszkodzić materiał.

usuwanie grafiti wodą