Na elewacji Twojego domu pojawiły się wyraźne zabrudzenia? Spływająca woda, osadzający się kurz, pyłki z drzew, smog i inne zanieczyszczenia pochodzące z otoczenia sprawiają, że zewnętrzne ściany budynków potrzebują regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy tynk nie jest popękany i nie wymaga większych napraw, droga renowacja nie jest potrzebna – wystarczy czyszczenie elewacji domu. Jak i czym myć elewację, aby skutecznie usunąć zabrudzenia, a jednocześnie nie uszkodzić struktury? Poznaj sprawdzone metody.
Czyszczenie elewacji domu – kiedy jest potrzebne?
Czyszczenie elewacji domu to zabieg, którego nie trzeba wykonywać corocznie. Mycie jest potrzebne, gdy zabrudzenia stają się widoczne, co sprawia, że budynek prezentuje się nieestetycznie. Najszybciej brudzą się ściany nieruchomości usytuowanych przy ruchliwych drogach oraz w bliskim sąsiedztwie zakładów przemysłowych. Wpływ na nie może jednak mieć także otoczenie drze. Sąsiedztwo lasów to nie tylko sielskie klimaty, ale i dodatkowe zabrudzenia w postaci pyłków i opadających liści. Niewielka odległość od jezior, rzek i innych zbiorników wodnych oznacza podniesioną wilgotność powietrza, która może doprowadzić do rozwoju na elewacji grzybów, mchów, glonów oraz pleśni.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na konieczność częstszego czyszczenia elewacji ceglanej czy otynkowanej jest brak wydatnych okapów, które osłoniłyby dom podczas opadów deszczu i mokrego śniegu.
Zabrudzenia szybciej pojawiają się na starych tynkach mineralnych. Do nowoczesnych tynków silikonowych, akrylowych i silikatowych dodawane są składniki, które sprawiają, że ich powierzchnia jest mniej podatna na zabrudzenia i łatwiej się ją czyści. Więcej brudu zawsze osiądzie na strukturze porowatej – czyszczenie elewacji domu będzie wtedy trudniejsze.
Czyszczenie elewacji – co to jest?
Co to jest czyszczenie elewacji? Terminem tym określa się usuwanie zabrudzeń metodami na mokro oraz sucho. Tradycyjnym sposobem jest mycie elewacji ciepłą wodą. Do czyszczenia można zastosować zwykły płyn do mycia naczyń lub kupić specjalny środek przeznaczony do mycia ścian zewnętrznych. Do spłukania kurzu, pyłków i innych drobnych zabrudzeń najczęściej wykorzystuje się myjkę ciśnieniową. Bardziej odporne plamy czyści się ręcznie – szorując je twardą i szeroką szczotką.
Czym umyć elewację?
Otynkowane ściany bez problemu można umyć ciepłą wodą, która dobrze rozpuści brud i tłuste plamy. Nie może być ona jednak zbyt gorąca, ponieważ mogłaby doprowadzić do popękania ścian. Musisz również pamiętać, że czyszczenia na mokro nie wolno stosować do murów, na których widoczne są pęknięcia. Wnikająca w nie woda mogłaby doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Zabieg wykonuje sie latem i w słoneczny dzień, aby mokra fasada jak najszybciej wyschła.
Jaki środek do mycia elewacji?
Kurz, błoto, pyłki z drzew i inne drobne zabrudzenia powinny spłukać się za pomocą wody z dodatkiem płynu do naczyń. Jaki środek do mycia elewacji wybrać, gdy zabrudzenia są bardziej widoczne i nie chcą schodzić? Przy widocznych glonach i innych mocniejszych wykwitach należy zastosować specjalny preparat chemiczny do czyszczenia fasad.
W sprzedaży dostępne są środki do czyszczenia elewacji z konkretnym typem powierzchni – inne do tynków mineralnych, akrylowych, silikonowych i silikatowych. Producenci polegają również środki przeznaczone specjalnie do usuwania konkretnych zabrudzeń (glonów, białych wykwitów czy nawet graffiti). Czyszczenie elewacji ceglanej jest najskuteczniejsze środkami zawierającymi kwas. Preparaty w postaci koncentratu rozcieńcza się w proporcjach podanych przez producenta (najczęściej 1:5 lub 1:10).
Czyszczenie elewacji – jak wykonać?
Czeka Cię czyszczenie elewacji? Jak wykonać ten zabieg szybko, sprawnie i skutecznie? Czym umyć elewację? Najpopularniejszą metodą jest mycie ścian wody pod ciśnieniem. Wykorzystaj myjkę ciśnieniową i zastosuj ciepłą wodę, ale nie wrzątek (do 60 stopni C) z dodatkiem płynu do naczyń lub środka do mycia fasad. Rozproszony strumień wody powinien mieć ciśnienie nieprzekraczające 120 bar, które skutecznie usunie zabrudzenia, ale jednocześnie nie uszkodzi powierzchni tynku. Zacznij od góry i stopniowo przesuwaj strumień wody w dół. Dzięki temu brud nie będzie spływał po częściach ścian, które już zostały umyte. Mury polewaj okrężnymi ruchami. Miejscom bardziej zabrudzonym poświęć więcej miejsca.
Czym czyścić elewacje, na których pozostały naloty?
Po myciu myjką ciśnieniową na fasadzie domu pozostały wyraźne plamy? Mocniejsze zabrudzenia mogą wymagać ręcznego doczyszczenia. Czym czyścić elewacje, na których widoczne są zielone lub szare naloty? Najczęściej są to mchy, porosty, glony lub grzyby. Zwykle pojawiają się one od północy lub zachodu oraz w obszarach o podniesionej wilgotności (np. w domach nad jeziorem czy w lesie). Mogą być także efektem nieprawidłowego odprowadzania deszczówki z dachu.
Skuteczne czyszczenie elewacji domu wymaga wtedy umycia ścian myjką ciśnieniową, a następnie doczyszczenia twardą szczotą. Zastosuj środki chemiczne o działaniu grzybobójczym i glonobójczym. Takie preparaty powinny pozostać na ścianach minimum 12 godzin (najlepiej jednak przez kilka dni). W tym czasie wchłoną się w powierzchnię i zniszczą rozwinięte mikroorganizmy oraz zarodniki grzybów. Odkażoną powierzchnię należ zabezpieczyć, aby wykwity nie pojawiły się ponownie. Najlepszym rozwiązaniem jest pomalowanie elewacji bezbarwnym impregnatem lub farbą zawierającą dodatek biocydów.
Czym czyścić elewację na sucho?
Do czyszczenia elewacji na sucho niezbędne są odpowiednie narzędzia i umiejętności, dlatego zabieg należy zlecić wyspecjalizowanej ekipie. Najpopularniejszą metodą jest zastosowanie suchego lodu. Ekipa dopasuje wielkość granulek oraz wysokość ciśnienia do konkretnych zabrudzeń i skutecznie usunie je z fasady domu. Suchy lód to postać stała dwutlenku węgla o temperaturze -78,5 stopni C, formowana w granulat, który wydmuchuje się pod ciśnieniem na zabrudzoną elewację. Zamraża on i skrusza wierzchnią warstwę brudu. Jest to bezpieczna metoda nieinwazyjna, która nie uszkadza powierzchni (nadaje się nawet do elewacji drewnianej), działa bakteriobójczo i skutecznie usuwa większość zanieczyszczeń (w tym olej, smary, pleśń czy grzyby).
Firmy stosują również substancje, które wchodzą w reakcje chemiczne z konkretnymi zabrudzeniami oraz metody czyszczenia w osłonie z mgły wodnej. Para wodna jest jednak niebezpieczna dla tynków silikonowych i akrylowych.