CZYM WYCZYŚCIĆ POSADZKĘ BETONOWĄ?

Betonowe posadzki to najczęściej spotykany rodzaj powierzchni pokrywających podłogi hal magazynowych, produkcyjnych, a także parkingi, przestrzenie biurowe i obiekty handlowe. Wskutek użytkowania poddawane są one bardzo niekorzystnym czynnikom, prowadzącym do ich naturalnego zużycia. Posadzki z betonu wymagają więc szczególnej ochrony i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Skutkiem zaniedbania tej kwestii będzie przyspieszone zniszczenie wierzchniej warstwy. Konserwowanie i impregnowanie posadzek zwiększa ich żywotność i niewątpliwie wpływa na walory estetyczne. Jeśli chcesz znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wyczyścić stary beton, przeczytaj poniższy tekst.

Jak wyczyścić posadzkę przemysłową?

Działania mające na celu usunięcie zabrudzeń z posadzek betonowych można podzielić na dwie zasadnicze części.

 • Czyszczenie ręczne – znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie powierzchnia posadzki jest mała lub średnia. Ta technika używana jest zazwyczaj na terenie prywatnych posesji, obiektów hotelowych, w przestrzeniach biurowych i punktach gastronomicznych.
 • Czyszczenie maszynowe – to już klasyczne przemysłowe zastosowanie. Użycie profesjonalnego sprzętu sprawdza się głównie w przypadku wysokiego poziomu zabrudzeń oraz bardzo dużych powierzchni posadzki. Maszyny zaopatrzone są w szczotki i pady – należy upewnić się, że nie nie będą one wykonane ze zbyt twardego materiału, mogłoby to doprowadzić do porysowania i zniszczenia powierzchni.

czym wyczyścić posadzkę przemysłową

Jak wyczyścić posadzkę betonową? – etapy

Cały proces obejmuje 3 proste kroki, do których wykonania można użyć zarówno metodę ręczną, jak i maszynową.

 1. Odkurzanie – zwykle wykorzystuje się tu odkurzacze przemysłowe, lecz w niektórych przypadkach, czynność tę wykonuje się ręcznie.
 2. Czyszczenie – wybierając preparat, warto sięgać po krzemiany. Najlepiej sprawdzą się one w stężeniach od 1 do 3%, do maksymalnie 5%. Na tym etapie ważne jest, aby nie stosować środków mających działanie korozyjne na matrycę cementową. Lepiej więc nie sięgać po aceton, toluen, czy ksylen oraz alkohole i rozpuszczalniki organiczne. Mocne środki alkaliczne, charakteryzować się będą odczynem kwaśnym, co może prowadzić do uszkodzenia wiązań cementowych w betonie.
 3. Impregnacja – końcowa faza procesu czyszczenia. Jej celem jest zapewnienie posadzce wytrzymałości i przedłużenie jej trwałości. Preparaty do impregnacji betonowych powierzchni powinny mieć lekko zasadowy odczyn (pH od 7 do 8).

Pamiętaj, że prócz odpowiedzi na pytanie, czym wyczyścić posadzkę przemysłową, równie ważne powinno być to, jak często to robić.

Dla zachowania dobrej kondycji betonu zaleca się przeprowadzenie gruntownego czyszczenia przynajmniej raz do roku. Pozwoli to na usunięcie zabrudzeń, rys i innych drobnych uszkodzeń. Ponadto posadzka zostanie wówczas zaimpregnowana, co uodporni ją na niekorzystne czynniki.

Czyszczenie posadzki betonowej – jak zrobić to dobrze?

Planując przeprowadzenie czyszczenia, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Oto one:

 • szczotki i pady zamontowane w maszynach nie mogą być zbyt twarde, mogłyby wówczas uszkodzić powierzchnię;
 • do czyszczenia należy używać łagodnych detergentów, usuną zabrudzenia, nie niszcząc struktury betonu;
 • po czyszczeniu na mokro bezwzględnie należy pozostawić posadzkę do całkowitego wyschnięcia;
 • gruntowne czyszczenie wykonuje się przy silnym zabrudzeniu;
 • po usunięciu zanieczyszczeń posadzkę trzeba zabezpieczyć środkiem konserwującym;
 • preparaty na bazie krzemianów wpływają korzystnie na walory estetyczne (przywracają połysk) i odporność (zwiększenie szczelności) betonu.

Jak wyczyścić stary beton? – Rodzaje zabrudzeń

Mówiąc o tym, jak wyczyścić betonową podłogę, nie można nie wspomnieć o tym, na jakie zabrudzenia jest ona narażona.

Są to m.in.:

 • oleje i tłuszcze;
 • ślady opon;
 • kurz i pył;
 • rozsypane lub rozlane substancje (materiały składowane w danym magazynie);
 • sól drogowa w okresie zimowym;
 • piasek dostający się na posadzkę wskutek ruchu pieszych i pojazdów (np. wózki widłowe).

Bez względu na rodzaj zabrudzeń, gruntowne czyszczenie (i powtórzenie aplikacji środków czyszczących w przypadku posadzek o dużej chłonności) jest gwarancją utrzymania powierzchni w dobrej kondycji przez długie lata.

czyszczenie posadzki betonowej