CZYM USUNĄĆ SMOŁĘ Z BETONU?

W budynkach wybudowanych w drugiej połowie XX wieku (aż do połowy lat 90.) podłogi drewniane najczęściej klejone były za pomocą smoły węglowej (subitu) bądź lepiku asfaltowego. Są to substancje bardzo szkodliwe dla człowieka, ponieważ udowodniono ich rakotwórcze działanie. Dla bezpieczeństwa należy usunąć ten materiał. Czym i jak usunąć smołę z betonu? Objaśniamy! Poznaj sprawdzone metody, które pozwalają zdjąć smołę wraz z kilkoma milimetrami podkładu wierzchniego.

Usuwanie smoły z betonu – dlaczego jest tak ważne?

Lepik smołowy lub asfaltowy (powszechnie znane pod wspólną nazwą – subit) to produkty, które do masowej produkcji weszły po zakończeniu II wojny światowej. Używano ich zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym. Bardzo często wykorzystywano je do klejenia podłóg drewnianych na betonowych posadzkach. W 1996 roku zmieniono przepisy, ponieważ udowodniono rakotwórcze działanie smoły i papy. W wielu polskich domach i mieszkaniach materiały te nadal jednak pozostały. Usuwanie smoły z betonu jest bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców.

Jak usunąć smołę z betonu?

Ta olejoodporna maź jest nie tylko niebezpieczna, ale i wyjątkowo mocna oraz kłopotliwa przy próbach jej likwidacji. Jak usunąć smołę z posadzki, aby jej nie uszkodzić, a zarazem skutecznie pozbyć sie niechcianej powłoki i ułożyć nową podłogę z wykorzystaniem przyjaznych rozwiązań?

Zdejmowanie warstwy subitu, papy czy asfaltu za pomocą standardowych narzędzi szlifujących nie jest zalecane. Są to materiały, które w kontakcie z tarczami szlifującymi zaczynają się nagrzewać i szybko stają się kleiste. To sprawia, że rozcierają się po powierzchni betonu i mogą zalepić wykorzystywane narzędzie.

Pod podłogą znajduje się smoła? Czym usunąć ten materiał? Fachowcy wykorzystują narzędzia skrawające o małej powierzchni tarcia i bardzo wysokiej wytrzymałości. Nawierzchnię najlepiej jest usuwać za pomocą diamentu polikrystalicznego PC. Narzędzia z tarczami i segmentami ściernymi wykonanymi z diamentem polikrystalicznym pozwalają na skuteczne usuwanie smoły z betonu, ponieważ się nie zlepiają podczas pracy. Nie rozmazują one powstałej mazi, ale zrywają kłopotliwą warstwę (podobnie jak szpachelka farbę ze ściany).

Czym usunąć smołę z betonu?

Zastanawiasz się, czym usunąć smołę z betonu, aby rzeczywiście zeszła cała powierzchnia lepiku wraz z jastrychem (wierzchnią warstwą podkładu).

Można wykorzystać płot pneumatyczny ze specjalną końcówką lub planetarną szlifierkę wyposażoną w tarczę ścierną przeznaczoną specjalnie do usuwania smoły i asfaltu, która poradzi sobie nawet z grubą i mocno przytwierdzoną warstwą.

Najczęściej stosowane są 2 rodzaje narzędzi z diamentem polikrystalicznym PKD. Mogą one mieć:

  • ząbki do skrawania grubości ponad 1 mm,
  • segmenty z rozproszonym diamentem PCD, które dodatkowo równają powierzchnię betonowej posadzki.

Dobór konkretnego narzędzia i metody usuwania smoły z betonu warto zlecić specjaliście, który przeanalizuje stan posadzki, ilość oraz grubość subitu i pomoże Ci przygotować podkład pod położenie nowych paneli, nowoczesnego parkietu czy litych desek drewnianych utrzymanych w stylu vintage (np. z drewna bielonego bądź z widocznym naturalnym usłojeniem).

Smoła – czym usunąć? Czy środki chemiczne są dobrym pomysłem?

Wiele osób zastanawiających się, czym usunąć smołę z betonu, bierze pod uwagę środki chemiczne. Czy jednak te metody są skuteczne i bezpieczne? Subit wyprodukowany na bazie smoły dobrze rozpuszcza się prawie we wszystkich rozpuszczalnikach dostępnych obecnie na rynku.

Warto jednak zwrócić uwagę, że po rozpuszczeniu wchłonie się on w podkład. W ten sposób na betonowej wylewce powstałaby specyficzna powłoka, która uniemożliwi prawidłowe ułożenie podłogi drewnianej. Szkodliwe substancje pozostaną w betonie i dalej będą oddziaływać na zdrowie mieszkańców. Z tego powodu tak ważne jest mechaniczne usunięcie całej powłoki niebezpiecznego subitu.

usuwanie smoły z betonu | usuwanielinii.pl