Jak usunąć farbę z metalu?

Powłoki malarskie mają swoją żywotność. Wystawione na działanie niekorzystnych czynników stopniowo tracą swoje właściwości i nieuchronnie nadchodzi czas ich wymiany. Pozbywanie się starej warstwy farby nie zawsze przebiega w ten sam sposób. Głównym czynnikiem różnicującym jest rodzaj podłoża. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym zmyć farbę z metalu, pamiętaj, że masz do wyboru kilka różnych metod. Jedna z nich za sprawą swoich wyjątkowych zalet wysuwa się na pierwszy plan. To metoda wodna, która wykorzystuje zjawisko hydrodynamiki. O tym, dlaczego warto ją wybrać oraz jakie są pozostałe, mniej efektywne sposoby na usuwanie niechcianej farby z metalu, dowiesz się z tego artykułu.

Usuwanie starej powłoki z metalu – czy jest to konieczne?

Jeżeli powłoka jest nieuszkodzona, ma dobrą przyczepność, a Ty chcesz jedynie nałożyć kolejną warstwę, wystarczy odtłuścić powierzchnię specjalnym preparatem i można przystąpić do pracy. Jeśli jednak na starej warstwie pojawiają się spękania lub jakiekolwiek inne objawy uszkodzenia struktury powierzchni, nie warto bawić się w półśrodki. Tylko usunięcie starej farby gwarantuje trwałość nowej powłoki malarskiej.

Usuwanie starej farby z metalu – metoda wodna – skąd jej skuteczność?

Przy czyszczeniu wszelkiego rodzaju plam, zabrudzeń i zmywaniu niechcianej powłoki lakierniczej z elementów metalowych, najlepiej sprawdza się czysta woda i metoda wysokociśnieniowa. Woda podawana jest z lancy na czyszczony materiał pod ogromnym ciśnieniem, co powoduje zniszczenie wiązań starej powłoki i jej nieuchronny rozpad. To zjawisko jest wykorzystywane nie tylko w procesie usuwania farby z metalu, ale też przy zmywaniu niechcianego oznakowania i zabrudzeń z innych rodzajów powierzchni.

Operator specjalistycznej myjki reguluje wartość ciśnienia i odległość wylotu lancy od odnawianego obiektu, dostosowując parametry urządzenia do aktualnych potrzeb.

Zmywanie powłoki lakierniczej z metalu metodą wysokociśnieniową – zalety

Użycie czystej wody niesie ze sobą mnóstwo korzyści, których nie osiągniesz, stosując inne metody.

Zaletami metody wodnej są:

  • troska o środowisko – mycie wodą nie wymaga zastosowania środków chemicznych, jest też bezpyłowe, jedyne co po takim czyszczeniu pozostaje, to odspojone fragmenty starej powłoki;
  • niepozostawianie wielu zabrudzeń – czyściwem jest woda, w odróżnieniu od piaskowania, metoda wykorzystująca wodę pozostawia po sobie jedynie drobiny starej powłoki malarskiej;
  • efektywność na dużych powierzchniach – przy użyciu odpowiedniego sprzętu metoda wysokociśnieniowa radzi sobie doskonale nawet w przypadku dużych obiektów lub powierzchni metalowych;
  • łatwość zastosowania w każdych warunkach – myjka wysokociśnieniowa nie ma żadnych ograniczeń co do warunków, w jakich można jej użyć. Nadaje się zarówno do usuwania farby z metalu na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach.

 
Czym zmyć farbę z metalu | Usuwanie Linii

Jak usunąć starą farbę z metalu? – pozostałe metody

W zależności od rodzaju metalowego podłoża i stanu powłoki możesz zdecydować się na jeden z mniej skutecznych sposobów.

  1. Czyszczenie mechaniczne – większość osób zastanawiających się, jak usunąć farbę olejną z metalu, najpierw decyduje się na tę właśnie metodę. Użycie szpachelki, szczotki drucianej bądź wiertarki ze szczotką lub szlifierki z tarczą lamelkową jest jednak bardzo pracochłonne i pozostawia wiele zanieczyszczeń. Ten rodzaj sprawdza się tylko na bardzo małych powierzchniach.
  2. Piaskowanie – wykorzystuje powietrze i piasek pod wysokim ciśnieniem. Po czyszczeniu jest dużo sprzątania, dlatego lepszym pomysłem będzie specjalistyczna myjka ciśnieniowa.
  3. Opalarka lub palnik – niektóre osoby wciąż usuwają farbę z metalu po wstępnym rozgrzaniu warstwy i zmiękczeniu jej. Odradzamy jednak tę metodę ze względu na toksyczność wydzielających się par.
  4. Środki chemiczne – istnieje wiele rozpuszczalników ułatwiających zmycie starej powłoki. Niestety są one bardzo toksyczne, mogą być więc niebezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego.

Jak usunąć farbę z metalu? – O czym jeszcze pamiętać?

Każdy oczyszczony fragment potrzebuje skutecznego zabezpieczenia przed korozją. Pamiętaj o podkładach antykorozyjnych, które wzmocnią odporność odnawianej powierzchni.

Czym usunąć farbę z metalu | Usuwanie Linii